Son Haberler
Anasayfa / Cilt Maskeleri / Yağlı Ciltler İçin Maske

Yağlı Ciltler İçin Maske

Yağlı Ciltler İçin Maske

Yağlı cilt birçok kişinin ortak problemi olarak biliniyor. Genellikle yaşa ve hormon dengesizliklerine bağlı olarak sıklıkla görülen ve cildin ihtiyacından daha fazla yağlanmasına sebep olan bu evre dönemsel olarak gözlemlenebilir. Örneğin ergenlik dönemlerinde gençlerin en büyük sorunları arasında bulunan sivilce ve aknelerin sebebi cildin yağlanmasıdır. Yağlanma kontrol altında olmadığından ötürü akne ve sivilce oluşumu son derece hızlı bir biçimde gözlemlenir.

Yağlı ciltler için maske uygulaması ise büyük ölçüde sorunu çözerek daha berrak ve sağlıklı bir cilde kavuşmanızı sağlar. Nem ve yağ dengesini koruyarak yağlı ciltlerin sağlıklı bir hale geçmesini kolaylaştırır. Bunun için doğada bulunan çok sayıda malzemeden faydalanmak mümkündür. Ancak öncelikle nem ve yağ dengesinin neden bozulduğunu, yağlı cildin çözümü için nedenlerini bulabilmek önemli bir etkendir.

Yağlı Cilt Neden Kaynaklanır?

Yağlı cilde sahip olanlar bu noktada belirsizliklerle de boğuşurlar. Genelde görülen bir problem olmaktan öte daha düşük bir oranda gözlemlenir. Ancak azımsanacak kadarda önemsiz değildir.
Hormonların Dengesizliği

yağlı cilt makesi

yağlı cilt makesi

Özellikle hamilelik, ergenlik ve buna benzer geçiş dönemlerinde hormon dengeleri tamamıyla değişir. Bu durum vücudun cilt üzerindeki nem ve yağ oranının da dengesiz bir biçimde değişmesine yol açtığını söylemeliyiz. Doğal olarak doğrudan cildin yağlanmasıyla akne ve sivilce gibi sorunlar ortaya çıkmaya başlar.
Yaş Faktörü
Ergenlik yaşlarında, yaşlılık dönemlerinde kısmi olarak, bazı ilaçlardan ötürü belirli yaşlarda yağlı ciltlerle savaşmak zorunda kalan insanlar vardır.
Beslenme
Beslenme konusunda belirli bir düzene sahip değilseniz, vücudunuzun belirli oranda alması gereken protein ve vitaminleri almaması sonucunda cilt yağlanmasıyla karşılaşabilirsiniz.
Genetik ve Kalıtım
Genetik olarak ailenizde yağlı cilt söz konusuysa muhtemelen sizin içinde cilt yağlanması söz konusu olacaktır.
Çevre Koşulları
Çevre koşullarına bağlı olarak temiz tutulmayan cilt yağlanması dışında akne oluşumlarına da hız kazandıracaktır.

Yağlı Cilt Maskesi Nasıl Yapılır

Yağlı ciltlere maske önerisi açısından çok zengin bir içerik sunulabilir. Soğuk süt, domates püresi, yoğur ve kil, gül suyu, sandal ağacı tozu gibi besleyici özler cildinizin yağ dengesini koruyabilecek ürünlerdir.
Limon ve Bal Maskesi
1 tatlı kaşığı bal ile 1 tatlı kaşığı limon suyunun karıştırılması ve üzerine yeteri kadar sütün eklenmesiyle elde edilen maskedir. Kullanımı ayda iki kez olan bu maskenin sivilce ve akneleri giderdiği, cildinizin yağ ve nem dengesini koruduğu bilinir.
Kil Maskesi

yağlı cilde ne iyi gelir

yağlı cilde ne iyi gelir

3 yemek kaşığı kile ihtiyacınız olan bu maskede 2 yemek kaşığı maya ile 2 tatlı kaşığı su katarak karışımınızı hazırlamanız gerekiyor. 1 tatlı kaşığı toz şeker katmanız oldukça önemli. Aylık 3 kez yapılarak uygulanan bu maskenin yüzde 30 dakika kalması gerektiğini unutmayın.
Dengeleyici Maske
2 çay bardağı buğday kepeği ile 1 çay bardağı yulaf unu karıştırılarak yeteri miktarda su eklenmelidir. Cildinizi yeteri miktarda kurutarak nem dengesini koruyacağından yağlanmayı önleyecektir.

Kaydet

27 okundu 3

Hakkında ilknur

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*