Son Haberler
Anasayfa / Güzellik / Tırnak Soyulması Neden Olur Tedavisi Nedir

Tırnak Soyulması Neden Olur Tedavisi Nedir

 

tirnak-soyulmasina-ne-iyi-gelir

Tırnak soyulması niçin olur?

Tırnak soyulmasının sebepleri araştırıldığında, karşımıza pek oldukca sebep çıkmaktadır. Tırnak soyulmasının sebebi başlıca olarak vücutta meydana gelen vitamin eksiklikleri, ilaç kullanımları ve tırnakların kimyasını etkileyecek her türlü içerikle temas halinde bulunulmasıdır. Tırnak soyulması ne eksikliği sorusunun cevabı da bu yüzden vitamin ve mineral eksiklikleri olarak verilebilmektedir.

Bu ve bunun benzer biçimde pek oldukca etken sonucunda pul pul soyulmaya ve hatta kırılmaya süregelen tırnaklar için çözüm yolu olarak piyasada tırnak soyulmasına ilaçlar da bulunmaktadır.

Netice olarak düzgüsel şartlarda dudak soyulmasına ne iyi gelir, el soyulmasına ne iyi gelir ya da yüz soyulmasına ne iyi gelir şeklinde soruların cevapları da çoğunlukla araştırılıyorsa, aynı şekilde hanımefendiler için tırnak soyulmaları da hem her şeyden ilkin tamamlanmamış bir sıhhat unsurunu ifade eden bir görüntü olduğundan hem de güzel duyu açıdan pek hoş gözükmediğinden kesinlikle çözüm bulmak istedikleri durumlardan bir tanesidir.

tirnak-soyulmasina-cozumler

Bu durumların sıhhatli bir halde bulunabilmesi adına ilk olarak tırnak soyulmasının sebeplerini bilmek oldukça önemlidir. Bu sebeplerden başlıcaları şunlardır;

İlaç kullanımı : Bazı ilaçların muhteviyatında tırnakları kurutucu etkisinde bırakır bulunmaktadır. Kullandığınız bir ilaç var ise ve kullandığınız süreçler içinde tırnaklarınızda soyulmalar meydana geliyorsa, yapmanız ihtiyaç duyulan doktorunuzla görüşüp ilacın değişimini sağlayarak tırnaklarınıza zarar vermeyecek denk bir ilacın kullanımına geçmektir.

İklim değişikliği : Fazlaca sıcaktan oldukca soğuk bölgeye gezi etmek ya da tam tersi durumlarda tırnaklarda soyulmalar görülebilmektedir. Bunun sebebi aşırı soğuk havaların ya da aşırı sıcak havaların tırnakların kendi katmanlarında kuruma yaratması ve bunun sonucunda da soyulma meydana getirmesi durumu ortaya çıkmaktadır.

tirnak-soyulmasi-icin-ne-yapmali

Kimyasal maddeler : Bilhassa temizlik esnasında tırnaklarımızın çoğunlukla temas etmiş olduğu kimyasal temizlik maddeleri, tırnakların üst katmanlarını ciddi anlamda tahriş ettiğinden tırnakları kurutarak soyulmalarına niçin olmaktadır.

Hastalık durumları : Cildinizde mantar hastalığı ya da sedef hastalıkları bulunuyorsa, tırnaklarınız da mecburen bu durumlardan etkilenmektedir. Bu tip cilt hastalıkları için kullandığınız ilaçların yanında bir de tırnaklarınızın bakımını dikkatsizlik etmemeyi unutmamalısınız.

Beslenme durumu : Tırnak soyulmasının çoğunlukla görüldüğü durum protein eksikliğidir ve bu protein eksikliği durumu da beslenme eksikliğinden meydana gelmektedir. Beslenme skalanızda mümkün olduğunca kükürtlü, B vitamini ağırlıklı ve biyotin ağırlıklı ürünlere de yer vermemek aynı şekilde tırnak soyulmalarına sebep olabilir.

Tırnak soyulması için ne yapmalı?

Tırnak soyulması iyi mi geçer ya da tırnak soyulması iyi mi önlenir mevzuları araştırılmış olduğu süre bireylerin karşısına tırnak soyulmasına bitkisel çözümler ve bunun haricinde tırnakların soyulmasına ne iyi gelir çözümleri çıkmaktadır. Tırnak soyulmasına çözümler ise şu şekildedir;

tirnak-soyulmasina-onlemler

Temizlik yaparken ne olursa olsun eldiven kullanın.

Beslenme programınızda proteinlere, minerallere ve vitaminlere çoğunlukla yer verin.

Geceleri ve sabahları kesinlikle bir tırnak losyonu kullanın.

İklim geçişi süreçlerinde tırnaklarınızı nemlendirmeyi dikkatsizlik etmeyin

Kullandığınız ilaçlar tırnak soyulması yapıyorsa bunu önlemek için ya ilacınızı değiştirin ya da tırnaklarınız için de ilaç kullanın.

Uzun süreçlerde su içinde kalan tırnaklarınızı ne olursa olsun nemlendirin.

Takma tırnak kullanan bireylerin tırnak nemliliğine ekstradan itina göstermesi gerektiğinden sık sık ellerinizin bakımına dikkat edin.

55 okundu 3

Hakkında ilknur

5 yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*