Son Haberler
Anasayfa / Cilt Maskeleri / Sivilce Lekeleri İçin Maske

Sivilce Lekeleri İçin Maske

Sivilce lekeleri en az sivilceler kadar başa bela olan bir durumla karşı karşıya kalmamızı sağlar. Özellikle sivilcelerin oluşum sürecinde ya da öncesinde cildimize oldukça kötü bir hatıra bırakmaları durumudur. Tam yüzümüzün ortasında beliren bir sivilce izi mutsuzlukla başlayan bir güne delalet edebilir. Kadınlar bu noktada fondöten ve pudra ile kapatabilirken erkeklerde de bu sorun ciddi bir boyuta ulaşmıştır.

sivilce lekeleri

sivilce lekeleri

Sivilce lekeleri nasıl geçer diye merak eden özellikle gençlere doğal kürlerin bu noktadaki başarısından bahsetmek gerekiyor. Birçok kimyasal bakım ve peeling ürünü sivilce lekelerine karşı maske uygulamalarından daha geri planda kalmaktadır. Çünkü başarılı bir cilt bakımının söz konusu olabilmesi yalnızca doğal ve bitkisel özütlerden geçmektedir.

Sivilce Lekeleri Neden Oluşur?

Sivilce lekeleri nasıl oluşur konusu aslında çözüm bulmadan evvel çözülmesi gereken bir konudur. Bir sivilce çıkmak üzereyken onunla el yordamıyla oynamak, sürekli olarak patlatmaya çalışmak oluşum sürecini engeller. Ancak oluşacağı bölgede de izini bırakmayı ihmal etmez. Dolayısıyla bir sivilce çıkıyorsa mutlaka çıkacaktır. Önemli olan onun oluşum sürecini başlamadan engellemektir.

Sivilce lekelerini önlemek için aynı zamanda oluşmuş sivilceleri patlatmakta sık görülen bir durumdur. Böylece içerideki sıvı yayılarak izin daha da derinleşmesine, hatta yeni sivilcelerin çıkmasına sebebiyet verebilir. Bu da zamanla daha fazla sivilce izi oluşumu anlamına geliyor. Doğrudan sivilce oluşumunu önleyen maskeler uygulayabileceğiniz gibi yalnızca izler için uygulanması önerilen kürlerde söz konusudur.

Sivilce Lekelerini Gidermek İçin Ne Yapmalı?

Sivilce lekelerini gideren maskeler arasında en yaygın olanı limon ve bal maskesidir. Aynı zamanda cilt bakımlarının da vazgeçilmez peeling kürü olduğundan herkes tarafından bilinir. Bunun haricinde gül suyu, elma sirkesi ve kil en çok tercih edilen bitkisel özütlerdir.

Fakat öncelikle sivilce lekelerinin oluşumunu engellemek için yüzün temiz tutulmasının ne denli önemli olduğundan bahsetmemiz gerekiyor. Cildi düzenli olarak temizlemek, daha sonrasında ise bakımını aksatmamak aslında bunun önüne geçebilecek en önemli faktördür. Aynı zamanda sivilce oluşumunu engelleyebilecek bir durum olduğu için diğer alternatif sivilce izlerini ve akneleri de görmenize olanak vermez.

Sivilce Lekeleri İçin Maskeler

Gül Suyu Maskesi
Sivilce izlerini yok eden gül suyu maskesi için birer yemek kaşığı bal ile gül suyunu birleştirmemiz gerekiyor. Haftada bir uygulayabileceğiniz bu maskeyi cildinizde sivilce izlerinin olduğu kısımlara uyguladıktan sonra 20 dakika kadar beklemeniz gerekmektedir. Sonrasında ise ılık suyla yıkayarak temizliğini sağlamanız önemli.Eğer karışımın içine 2 yemek kaşığı E vitamini yağı eklerseniz etkilerini hem daha hızlı görürsünüz, hem de cildinizin nem dengesini de sağlamış olursunuz.
Limon ve Yumurta Akı Maskesi

sivilce tedavisi

sivilce tedavisi

Bir yumurtanın akıyla bir çay kaşığı limon suyunun karışımı sonucunda elde edilen kürü istediğiniz bölgeye uygulayın. 20 dakika kadar geçtikten sonra ılık suyla yıkayarak sterilize edin. Haftada iki kez uygulamanız ve bir ay süreyle düzenli yapmanız durumunda aktif sonuçlar alacağınıza emin olabilirsiniz.
Bal ve Elma Maskesi
İhtiyacınız olan 3 yemek kaşığı bal ile bir adet elmanın rendelenmiş halidir. Karışımı hazırlayıp sürülecek kıvama getirdikten sonra yüzünüzün sivilce izleriyle sizi rahatsız eden bölgesine sürerek uygulayın. Yaklaşık 20 dakika bekledikten sonra ılık suyla yıkayıp yüzünüzdeki peeling etkisini kendi gözlerinizle görün.
Tarçın Maskesi
1 çay kaşığı toz tarçın, bal ve taze limon suyunu karıştırdıktan sonra yoğunlaştırana kadar devam edin. Göz kenarlarınızdan ve dudak çevresinden uzak tutarak cildinizin herhangi bir kısmına uygulayabilirsiniz. 15 dakika sürecek olan kürün sonrasında bol suyla yıkamayı ihmal etmeyin. Periyodik olarak haftada iki kez uyguladığınızda cildinizin nemlendiğini, renginin açıldığını ve sivilce izlerinin tamamen yok olduğunu göreceksiniz.

Ayrıca sivilce probleminiz varsa, bundan kurtulmak için yapmanız gereken maskeyi şuradaki yazımda anlattım. Herkese sağlıklı ve güzellik dolu günler dilerim.

33 okundu 3

Hakkında ilknur

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*