Son Haberler
Anasayfa / Diyet / Sağlıklı Beslenme Nasıl Olmalıdır

Sağlıklı Beslenme Nasıl Olmalıdır

Doğru Beslenmek İçin

Sıhhatli bir yaşam için sıhhatli beslenme gereklidir. Peki, iyi mi beslenmeliyiz? İşte doğru beslenmek için bilmeniz gerekenler…

-Lifli besinler

Lifli besinlere öğünlerimizde yer vermemiz oldukça önemlidir. Şu sebeple lif içeren besinlerin kalori oranı düşük fakat besleyicidir. Doğrusu uzun süre tok hissetmenizi sağlarlar. Lifli besinlerin öteki bir özelliği, aşırı kiloluluk ve kalp hastalıklarına karşı korumasıdır. Lifli besinler mevzusunda dikkat etmeniz gerekenler; günlük aldığınız miktar ve iyi mi aldığınızdır. Miktarını düşük tutmaya ve besinler yöntemiyle almaya çalışmanız sağlığınız açısından yararlı olacaktır. Peki, lifli besinler neler mi? Kuru baklagiller, taze sebze ve meyveler…

-Su

Gün süresince su içmeyi unutmamalısınız. İnsanın vücudunun büyük kısmının sudan oluştuğunu düşünürsek, vücudun yenilenmesi için su gereklidir. Her kişi, günlük minimum 2 litre su içmelidir.

-Sebze

Sebzeler vitamin, mineral ve antioksidan deposudur. Üstelik kalori oranları oldukca düşüktür. O şekilde ise niçin öğünlerimizde sebzelere daha fazlaca yer vermeyelim ki? Her öğün ne olursa olsun sebze tüketmeye çalışın; pişirdikçe de vitaminlerinin gittikçe azaldığını ihmal etmeyin ve oldukça pişirmemeye dikkat edin.

-Meyve

Meyvelerde vitamin ve antioksidan deposudur ve üstelik tamamen pişmeden tüketildiğinden dolayı vücudumuz yararlarından büyük seviyede yararlanır.

-Protein

Hepimizin bilmiş olduğu benzer biçimde protein vücudumuzun yapıtaşıdır fakat uzun soluklu depolanamaz şu demek oluyor ki devamlı protein almak zorundayız. Bu yüzden de günlük protein tüketimimize dikkat etmeli bilhassa de kaliteli protein tüketmeye itina göstermeliyiz. Kafi protein almadığımız takdirde kas kaybı hatta kemik erimesi sorunları ile karşılaşabiliriz. Yumurta, balıketi, tavuk eti, kırmızı et, yoğurt, peynir ve süt kaliteli protein içeren besinlerdir. Gün içinde bu gıdalardan herhangi birine öğünlerimizde yer vermeye dikkat etmeliyiz.

-Süt ürünleri

Süt ürünleri, yüksek oranda kalsiyum, magnezyum, demir ve fosfor kaynaklarıdır. Gün içinde süt ürünlerini tüketmeyi unutmayınız. Çocuklarınıza da küçüklükten itibaren sevdirerek alışkanlık kazandırabilirsiniz.

-Azca şeker

Günümüzde aşırı kiloluluğun temel sebeplerinden biri fazla şeker tüketimidir. Aslına bakarsak şekeri organik olarak meyvelerden alırız. Bu sıhhatli olan şekerdir ve şeker ihtiyacımızı karşılar. Yiyecek ve içeceklerimize sonradan eklediğimiz şekerler sıhhatli değildir ve vücudumuzun ona ihtiyacı yoktur. Yavaş yavaş sağlıksız şekeri azaltabilirsiniz, örnek olarak ilk olarak çay ve kahvelerinizden başlayarak…

-İyi yağlar

Enerjimizi yağlardan sağlarız. Bu yüzden yağ tüketimi oldukca önemlidir. Yalnız, iyi yağ tüketmeye itina göstermeliyiz. İyi yağlar hangileri mi? Zeytinyağı, avokado, pişmemiş kuruyemişler, tereyağı, Hindistan cevizi yağı…

-Azca tuz

Bildiğiniz benzer biçimde tuz sodyum ihtiva eder ve sodyum; vücudumuzun sıvı dengesini düzenlemesi için önemlidir. Fakat günlük ihtiyacımızdan fazla tüketilen tuz, gerilim problemlerine neden olur.

-Alkol

Alkollü içecekler bizlere kalori verir fakat besleyici kıymeti yoktur. Ek olarak fazlası zararlıdır ve iştah kapatıp beslenme bozukluklarına sebep olabilmektedir. O yüzden sıhhatli bir yaşam için tüketmemeye ya da azca tüketmeye çalışın.

Kaydet

Kaydet

17 okundu 3

Hakkında ilknur

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*