Son Haberler
Anasayfa / Saç Modelleri Saç Bakımı / Saç Dökülmesinin Nedenleri

Saç Dökülmesinin Nedenleri

Saçlarımız aynaya baktığımızda bizi yansıtan en önemli detaylar arasındadır. Bu yüzdendir ki kalkar kalkmaz ilk olarak elimizi saçlarımıza atarız. Bizim için fazlasıyla önemli olan bu ayrıntı yalnızca kadınlar için değil erkekler içinde son derece önemli bir faktördür. Bu yüzden yıllardan beri saç dökülmesinin nedenleri konusunda ciddi bir araştırma söz konusu.

Uzmanlar yaptıkları araştırmalar neticesinde saç dökülmesine neden olan çok sayıda detayı bizlere sundu. Özellikle hepimizin bildiği,

saç dökülmesinin nedenleri

saç dökülmesinin nedenleri

hayatımızın içinde yer alan standart detayların saçlarımızın dökülmesine sebep oluşunu izlemek gerçekten üzücü bir durum. Bunlar arasında tabi ki genetik ve kalıtımsal olarak tabir edilebilecek çok sayıda etkene rastlanabiliyor. Ancak kendi yaptıklarımız sonucunda da saçlarımızın sağlığını kaybetmesine sebep olabiliyoruz. Şimdi saç döklmesinin nedenleri neler bakalım.
Genetik ve Kalıtımsal Saç Dökülmesi
Ailede yaşanan kellik sorunu kadın ya da erkek fark etmeksizin çocuğa geçmiş olabilir. Dolayısıyla belirli bir noktada engel olması güç olan genetik saç dökülmesiyle karşılaşmanız mümkün olur.
Saç Dökülmesine Sebep Olan Hastalıklar
Saç Derisinde Sedef
Saboreik Dermatit
Kıl Kökü İltihabı
Saçkıran
Bu gibi hastalıklar çoğunlukla saçınızın çıktığı ciltte meydana gelen, kıl köklerinden başlayarak saçınızın sağlığını yitirmesini sağlayan rahatsızlıklardır. Tamamının tedavisi olduğu gibi bu tarz problemlerde uzman bir doktora başvurmanız gerektiğini unutmamalısınız.
Kilo Kayıpları ve Diyet Yöntemleri
Diyet yaparken ya da kilo verirken saç dökülmesine ne sebep olabilir ki diye düşünüyor olabilirsiniz. Özellikle son dönemlerde kadınların bilinçsizce kullandığı şok diyetler kısa sürede çok fazla kilo vermeyi olağan hale getiriyor. Fakat sağlıklı olmayan bu yöntemler vitamin ve protein eksikliğinin baş gösterilmesinin önünü açıyor. Dolayısıyla diyetten 3 ay sonra saçlarınızın dökülmeye başladığını fark ediyorsunuz. Diyetten sonra olduğu içinde arada bağlantı kuramıyorsunuz.
Kimyasallar ve Boyalar
SLS ismi verilen sodyum lauryl sülfat son derece zararlı bir kimyasal içerik olup şampuanlarda ve saç bakım ürünlerinde yer almaktadır. Aynı şekilde saç boyalarında da saça zarar veren açıcı ve renk arttırıcı kimyasallar bulunduğunu hatırlatalım. Saç sağlığını hiçe sayan bu ürünler doğrudan saçlarınızın dökülmesine sebep olacaktır. Zararlı içeriklerden arınmış doğal şampuan ve bakım ürünlerini tercih etmeniz önemlidir.
Stres ve Hayatınızdaki Dengeler
Gerek iş hayatınız olsun gerekse aile ve arkadaş çevreniz. Tüm bu sorumluluklarınızın verdiği ağırlık sonucunda psikolojik olarak daralabilirsiniz. Hatta bu sorumlulukları yerine getiremediğinizi düşünerek stres altında yanlış kararlar vermeniz de mümkün. Sağlığınıza ve psikolojinize zarar veren bu eğilimler emin olun saçlarınızın dökülmesinde de etken olacaktır.
Beslenme Şekli
Eğer günde belirli bir beslenme alışkanlığını uygulayamıyorsanız, günlük beslenme alışkanlığı dışında vücudunuzun ihtiyaç duyduğu protein, mineral ve vitaminleri alamıyorsanız tehlikedesiniz demektir. Özellikle saç dökülmesinin başlıca sebepleri arasında beslenme yetersizlikleri geldiğini söylemeliyiz.

Saçların Dökülmesine Sebep Olan Kimyasallar

Günümüzde saç bakımı için çok sayıda ürün bulmak mümkündür. Bu ürünler ise başta kadınlar olmak üzere sıklıkla tüketilerek daha güzel bir görüntü elde edilmeye çalışılmaktadır. Ancak şuanda hoş bir görünüm vadeden bu ürünlerin uzun vadede saçlarınızın dökülmesine sebep olabileceğini biliyor musunuz?

Saç boyasını kullanma sıklığınız bu noktada çok önemli. Her ay saç boyası kullanan kadınların saç dökülmesi sonucuyla karşılaşma sıklığı normal oranla beş kat daha fazladır. Şampuan seçimlerinde kimyasal içermeyen, sprey ve şekillendiricilerde de aynı dikkati göstererek tercih etmeniz oldukça iyi sonuçlar verebilir.

Saçların Dökülmesini Azaltmak İçin Neler Yapılabilir?

Saçların dökülmemesi için ne yapmalı diye soracak olursanız kesinlikle dikkatli kullanımdan bahsetmemiz gerekecek. Örneğin saç boyasını yılda en fazla bir kez kullanarak başlamak önemli bir ayrıntı olacaktır. Saçınıza aşırı ısıyla verdiğiniz şekillerde saç diplerinizden başlayan yanma, incelme ve doku kaybı zamanla kırılmalara ve dökülmelere gebe olacaktır. Bu sebeple saçlarınızı doğal yollarla temizleyip, doğal yollarla bakımını yaparak şekillendirmenizi tavsiye edebiliriz.

Eğer normal şartlarda yaşlılık noktasında saçlarınızın döküleceğini düşünüyorsanız doğal olarak bu süreci bu tarz bakım ritüelleriyle daha öne çekmiş oluyorsunuz. Belki anlık olarak saçlarınızın daha ahenkli ve bakımlı olduğu hissiyatına kapılıyor olabilirsiniz. Fakat saç dökülmesinin nedenleri tamamıyla bu faktörlerden geçiyor. Bu sebeple ileride saçlarınızın bir bir dökülmesini istemiyorsanız bazı noktalarda fedakar davranmak zorundasınız.

39 okundu 3

Hakkında ilknur

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*