Son Haberler
Anasayfa / Saç Modelleri Saç Bakımı / Saç Dökülmesini Engelleyen Bitkisel Karışımlar

Saç Dökülmesini Engelleyen Bitkisel Karışımlar

Dikkat! Aşağıda yazdıklarımız saç dökülmesini engelleyen karışımlardır, saç çıkarmazlar.

sac-dokulmesine-bitkisel-cozumler-nelerdir

Saç dökülmesi tedavisi

Hem hanımlarda hem de erkeklerde, orta yaş grubuna gelinmesiyle beraber en sık yakınma edilen problemlerden biri haline gelen saç dökülmesi; örneklendirilecek olursa 50 yaşını geçkin erkeklerde yüzde 50’den fazla oranda; 70 yaşını geçmiş hanımlarda ise yüzde 40’tan fazla oranda görülen bir sıhhat problemi şeklindedir.

sac-dokulmesi-sorunu

Saç köklerinde üretimi meydana getirilen saçların, üretim aşamasında hepsinin aynı anda çıkması benzer biçimde bir durum söz mevzusu olmamaktadır. Bir dönem kendini bir nevi dinlendirme sürecine sokan saç kökleri, bu dinlenme aşamasında köklerden bu saçların dökülebildiği de görülmektedir.

Bu dökülmenin sonrasında dinlenme sürecinden çıkan saç köklerinden saçların tekrardan çıkması durumu söz mevzusudur. Bahsedilen saç dökülme ve çıkma döngüsüne nazaran her gün averaj olarak 50 ve 100 saç telinin dökülmesi düzgüsel olarak karşılanmaktadır.

sac-dokumu

Saç dökülmesinden bahsedilebilmesi için; bahsedilen bu döngü içinde köklerin kendisini daha uzun süreçlerde dinlenme moduna geçirmesi ve daha çok sayıdaki saçın köklerinden ayrılması durumunun gözlemlenmesi gerekmektedir.

Bunun yanında saçların dış etmenlerden fazlasıyla etkilenmesi, saç köklerinin oldukca süratli ölmesi ya da yeni saç çıkma hızının saç dökülme hızından yavaş kalması benzer biçimde durumlar da saç dökülmesi probleminin yaşanmasının ana faktörlerinin içinde gösterilebilmektedir.

erkeklerde-sac-dokulmesi-sorunu

Hanımlarda ve erkeklerde yaşa bağlı olarak bahsettiğimiz saç dökülmelerinin yanında, saçların dökülme problemiyle baş başa kalması adına bir oldukça etkin niçin de bulunmaktadır.

Bu nedenlerden başlıcaları gen faktörleri, saçın eşeysel, saç köklerini etkileyen ilaçların kullanımı, vücutta hormonal olarak değişimlerin yaşanması, gündelik hayatta çoğunlukla stres faktörüyle baş edilmeye çalışılması ve ağır çevre koşulları, saç dökülme probleminin yaşanmasını bir fazlaca erken yaşlara çekmektedir.

sac-dokulmesiyle-basa-cikma

Erkeklerde daha oldukca alnın üstünde her iki yanda açıklık olarak kendini gösteren saç dökülmesi problemi, sadece genetik faktörlere bağlanmamalıdır. Azca ilkin bahsettiğimiz sebepler de bu tip açıklıklara sebep olabilmektedir.

Hem hanımlarda hem de erkeklerde yoğun saç dökülmesinin yaşandığı durumlarda hem ilaç tedavileri, hem de ileri boyutlarda saç ektirme şeklinde cerrahi müdahaleler de gündeme gelse de; saç dökülmesine karşı bitkisel çözümlerin denenmesi de saç dökülmesinin önüne geçilebilecek başlıca yollardandır.

sac-dokulmesi-korkusu

Saç dökülmesine kati çözüm aradığınız süreçlerde, her şeyden ilkin probleminin tam olarak neyden kaynaklandığını öğrenebilmek için bir saç uzmanına gidip lüzumlu tetkikleri yaptırmanız gerekmektedir.

Bundan dolayı aslolan mesele bilinmeden kullanılacak her türlü saç dökülmesine karşı şampuan ürünü, saç dökülmesine karşı maske ürünü yada saç dökülmesine karşı bitkisel yağlar eğer genetik faktörlerden dolayı dökülme yaşıyorsanız bu süreci tam olarak sonlandıramayacaklardır.

kadinlarda-sac-dokulmesi-sorunu

Erkeklerde de hanımlarda da genetik faktörlerden sonrasında, biyolojik olarak saç dökülmesini tetikleyecek bir başka etmen de vücutta vitamin ve mineral eksikliklerinin yaşanmasıdır.

Kısaca bir adamın vücudunda demir minerali eksikliği var ise o erkeğin saç dökülmesi problemiyle karşı karşıya gelmesi, bir kadının da vücudunda çinko minerali eksikliği var ise o kadının aynı şekilde saç dökülmesi problemiyle karşı karşıya gelmesi sürpriz bir durum olmayacaktır.

sac-dokulmesine-mudahale

Bahsedilen tüm bu sebepler sonucunda, genetik faktörlerin haricinde olan problemler için geçerli bulunduğunun altı çizili şekilde saç dökülmesine naturel çözüm sürecinde saç dökülmesine bitkisel tedavi şekilleri uygulanabilmektedir.

Hatta mevzuyla ilgili saç dökülmesine bitkisel çözüm İbrahim Saraçoğlu ve Ahmet Maranki tarafınca da bir kaç naturel kürle örneklendirilmiştir.

sac-dokulmesinin-baslica-sebepleri

Saç dökülmesine karşı organik çözümler

Erkeklerde saç dökülmesine bitkisel çözüm aşamasında ve hanımlarda saç dökülmesine bitkisel çözüm aşamasında, uygulanması tavsiye edilen başlıca tarifler şu şekilde özetlenebilmektedir;

  • Soğanlı ve naturel yağlı dökülme karşıtı saç maskesi : Bir çay kaşığı miktarındaki çam terebentinini, iki tatlı kaşığı miktarında çörek otu yağını, iki tatlı kaşığı miktarında Hint yağını ve bir tane rendeden geçirilmiş soğanı bir kabın içinde iyice çırptıktan sonrasında; haftada 1 kez olacak şekilde saç diplerine sürerek saçlarınızı streç filmle ya da boneyle kapatmanız gerekmektedir. Otuz dakika kapalı kalan saçları açtıktan sonrasında da soğuğa yakın suyla yıkamanız kafi olacaktır.

sac-dokulmesine-karsi-dogal-bakim

  • Avokado yağlı dökülme karşıtı saç maskesi : Hususi olarak kuvvetsiz yapıdaki saçlar için ve boyalı saçlar için tavsiye edilen avokado yağı; vücudunda vitamin eksikliği dolayısıyla saç dökülmesi yaşayan bireyler için de oldukça etkili bir formül olmaktadır.
  • Avokado yağının içinde bulunan C vitamini, D vitamini, B vitamini, A vitamini ve E vitaminleri saç köklerini besler; dökülmelerin önüne saç diplerindeki kuru deriyi canlandırarak geçmektedir. Tüm saçınıza kafi gelecek oranda avokado yağını hazırladıktan sonrasında, tüm saç köklerinize masaj yaparak kökten uca bu yağı yedirmeniz gerekmektedir.

sac-dokulmesine-bitkisel-cozum

  • İşlem bittikten sonrasında saçınızı bir havlu ile sararak 3 saat kadar bekleyip, arkasından da ılık suyla şampuanlamanız kafi olacaktır.
  • Şeftali yapraklı ve naturel otlu dökülme karşıtı saç maskesi : Bir tutam şeftali yaprağını, bir tutam ısırgan otunu, bir tutam dul avrat otunu, bir tutam adaçayını ve bir tutam biberiye otunu bir kabın içine biriktirdikten sonrasında üzerini malzemelerin üstüne çıkacak şekilde su doldurup malzemeler kaynatılır. Kaynadıktan sonrasında da on dakika demlendirilen karışımın, soğuyunca saç yıkaması esnasında kullanılması yeterlidir.

sac-dokulmesine-karsi-bitkisel-tedavi

  • Karanfilli dökülme karşıtı saç maskesi : En fazla 15 tane kuru karanfili bir su bardağı kaynar suya attıktan sonrasında on dakika süresince demleyip karanfil çayı hazırlamanız yeterlidir. Hazırlanan çayı saç derinize masaj yaparak uygulayıp bir süre süresince her gün tekrarlamanız; dökülmenin birazcık azaldığını fark edince haftada bir güne indirmeniz; dökülmenin bir fazlaca azaldığını görünce de 15 günde bir yapmanız kafi olacaktır.
20 okundu 3

Hakkında ilknur

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*