Son Haberler
Anasayfa / Güzellik / Saç Dökülmesini Engellemek İçin Yapılması Gerekenler

Saç Dökülmesini Engellemek İçin Yapılması Gerekenler

Saç dökülmesini engellemek ne yazık ki sanıldığı kadar kolay değildir. Dökülmeye sebep olan detaylar çok kısa sürede saçlarınızı kaybetmenize yol açarken bunu durdurabilmek için çok daha geniş bir çaba sarf etmeniz gerekecektir. Özellikle her halükarda saçlarınızın eskisi gibi sağlığına kavuşmaları için belirli kıstaslara ihtiyaç duyduğunuzu söylemeliyiz.

Bunlar arasında başlıca noktalara değinecek olursak kullanım alışkanlıklarınız, beslenmeniz, bakım ve temizlik ritüelleriniz tamamıyla değişmelidir. Mevcut kullanımlarınız sonucunda saçlarınız dökülmeye başladıysa anlayın ki zararlı bir takım bileşenler saçlarınıza olumsuz etkiler yansıtıyor. Anlık güzellikler için sağlıklı saçlarınızdan uzun yıllar mahrum kalmak gerçekten mantıklı bir seçenek olmayacaktır.

Saç Dökülmesini Önlemek İçin Ne Yapmalı?

Saç dökülmesini önlemek adına bakım için kullandığınız ürünleri baştan aşağı değiştirmeniz gerekebilir.

saç dökülmesini engellemek

saç dökülmesini engellemek

Şampuan ve Bakım Ürünleri
Şampuanlarınızda ve kullandığınız saç bakım serumlarında yer alan kimyasal içeriklere dikkat etmelisiniz. SLS gibi tehlikeli maddeleri barındıran ürünler kullanmamalısınız.
Saç Boyası
Saç boyası yılda maksimum 1, en sağlıklı saçlarda dahi en fazla iki kez kullanılması tavsiye edilen ürünlerdir. Dolayısıyla sık kullanım, ucuz ve bilinmedik ürün kullanmak gibi tercihler sonucunda saçlarınızın sağlığını yitirdiğini görebilirsiniz.
Tarama ve Sık Bağlama
Tararken saçlarınıza zarar vermeden nazik bir hareket belirlemelisiniz. Yıpranmayan saçlarınızı da sürekli sıkı sıkıya bağlamak, bağlı uyumak yıpranma sebepleri arasında yer alır.
Beslenme Alışkanlıklarınız
Beslenme alışkanlıklarınızı belirli bir potaya yükseltmek saç dökülmesini azaltmak ve zamanla bitirmek adına önemli bir faktördür.

Saç Dökülmesini Önleyen Doğal Yöntemler

Doğal yollarla saç dökülmesini engellemek için çeşitli doğal ürünlerden faydalanmak mantıklı çözümler olarak değerlendirilebilir.
Zeytinyağı gibi besleyici yağlar
Zeytinyağı ya da Hindistancevizi yağı besleyici olup saç diplerinize uygulayıp masaj yaptığınızda olumlu ve yapıcı etkiler gösterecektir.
Sardunya Yaprağı
Sardunya yaprakları aktarlardan kolaylıkla edinilebilecek ürünlerdir. Sıcak suda kaynatıp sonrasında süzerek şampuanla saç yıkamanızın ardından durulama esnasında kullanabileceğiniz bir besleyici su elde edebilirsiniz.
Marul ve Ispanak Suyu
Demir açısından güçlü olan sebzeler saçı beslemektedir. Marul yaprağını püre haline getirip ıspanağın kaynayan suyuyla birleştirdiğinizde saç deriniz için haftalık yapılabilecek bir kür elde etmiş olursunuz.
Kına
Özellikle Hindistan gibi uzak doğu ülkelerinde yaygın olan Kına saçı besleyen bir yapıya sahiptir. Günümüzde kına özlü çok sayıda bakım ürününe rastlamak mümkündür. Bu ürünlerinde doğal olanlarını kullanmak size fayda sağlayacaktır.
Yonca Suyu
Yine aktarlardan edinebileceğiniz yonca suyu havuç suyu ile karıştırılarak uygulanabilen bir besleyici şuruptur. Saç diplerinize uygulayarak saçlarınızın canlanmasını sağlayabilirsiniz.
Soğan
Soğanın suyunu elde ederek dökülen saçlarınızın yerine yeni saç oluşumunu hızlandırmanın mümkün olduğunu söyleyebiliriz. Kükürt içeriğinden ötürü faydalı olacağından şüpheniz olmasın.
Biberiye
Aktardan satın alacağınız biberiye dallarını suda 20 dakika kadar kaynatarak saç gelişimini hızlandıran, saçı kuvvetlendiren bir yapıya sahip olabilirsiniz.

Kaydet

Kaydet

50 okundu 3

Hakkında ilknur

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*