Son Haberler
Anasayfa / Güzellik / Kimyasal Peeling Nedir En iyisi Hangisidir?

Kimyasal Peeling Nedir En iyisi Hangisidir?

en-iyi-kimyasal-peelingler

Kimyasal peeling nedir?

Cilt tabakasına uygulanan bir ekip asit içerikleri yardımıyla, cildin denetim altına alınarak soyulma işlemine doğal olarak tutulması ve bir ekip uyaranlarla uyarılması işlemi kimyasal peelingtir. Kimyasal peeling yaptıranların yorumları genel bağlamda hep pozitif yönde sonuçlara yönelik olmaktadır. Kimyasal peeling yaptıranların bu yöndeki amaçları ciltlerindeki ölü halde bulunan cilt tabakasını ortadan kaldırıp hücre yenilenmesinin sağlanmasının yanında bir de ciltteki kan dolaşımının olması ihtiyaç duyulan seviyeye gelmesini sağlamaktadır.

Kimyasal peeling metodu, aslen 50 yıla yakın bir süreçtir yaptırılan oldukca eski bir cilt bakımı metodudur. Kimyasal peelingin tercih edilmesindeki en mühim unsur, cilt yüzeyinde oluşan lekelenmelerin yok edilmesi isteğidir. Şu sebeple cilt lekelerinin ciddi anlamda yok edilebilmesi için en etkili yöntem kimyasal peeling şeklinde uygulanan yöntemdir.

kimyasal-peeling-uygulamasi

Yüz yapımızda oluşan bu lekelenmelerin sebepleri çoğunlukla ileri yaş faktörü, hamilelik süreci faktörü, oldukca fazla güneş ışığına maruz kalma faktörü ve sivilce izi faktörleridir. Tüm bu saydığımız etmenler doğrultusunda cilt üstünde kırmızıya dönük, kahverengi tonlarında ya da siyah olarak pek oldukça lekelenmelerin oluştuğu görülebilmektedir. İşte bahsedilen lekelenmelerin kökten çözümü için de oldukca uzun senelerdir ünlülerin de çoğunlukla kullandığı yöntem kimyasal peeling yaptırmak olmuştur.

Bu yöntem, azca ilkin de değindiğimiz şeklinde tüm cilt lekelerine kati bir çözüm sağlayabilme imkanı olduğundan cilt doktorları tarafınca da tavsiye edilmektedir. Sadece bu tavsiyeler, işinin ehli kişiler tarafınca yapılmasında ya da eczanelerde satılan kimyasal peelingler yapımına uygun olarak uygulanması dahilinde geçerlidir. Evde kimyasal peeling yapılabildiği benzer biçimde en iyi kimyasal peeling meydana getiren bölgeler araştırılarak uygulamanın bu tip merkezlerde yaptırılması da tercih edilebilmektedir. uygulama evde ya da güzellik merkezinde; doğrusu nerede yaptırılırsa yaptırılsın, netice olarak cildinizde ciddi bir parlaklık ve ışıldama keşfetmeniz mümkündür.

en-iyi-kimyasal-peeling-hangisidir

Kimyasal peeling iyi mi uygulanmaktadır?

Kimyasal peelingler kendi aralarında üç değişik gruba ayrılmaktadır. Bu gruplar ve uygulanış şekilleri ise şöyledir;

Yüzeysel kimyasal peeling : Oldukca sık kullanılan peeling çeşitlerinden biri yüzeysel kimyasal peeling’tir. AHA uygulaması denilen (alfa hidroksi asitler) meyve asitleridir ve cilde bu asitler uygulanır. Bitkisel içeriğe haiz olan bu peeling çeşidi sütten elde edilmiş laktik asidin ve şeker kamışından elde edilmiş glikolik asidin karışımıyla da oluşturulmaktadır.

Orta derin kimyasal peeling : TCA dediğimiz trikloroasetik asit ve glikolik asitlerin karışımıyla oluşturulan orta derinlikteki kimyasal peeling, yüzeysel peelinge gore derinin iki kat derinliğindeki tabakaya tesir etmektedir. Kısaca orta derinliklerde meydana çıkan cilt sorunları için bu tip peelingler tercih edilmektedir.

Derinlemesine kimyasal peeling : Bakers solüsyonu, Fenol solüsyonu, TCA ve Jessner’in birleştirilmesiyle meydana getirilen bu tip derin kimyasal peelinglerde; öteki yöntemlere nazaran daha ağır işlemler uygulanır ve genel anlamda de ciddi ağır cilt hasarlarının tedavisinde kullanılmaktadır. Derin kimyasal peelingler yapıldığında derin seviyelerdeki kırışıklıklar, derin sivilce izleri, derin cilt lekeleri vb. durumlar tedavi edilebilmektedir.

 

kimyasal-peeling-etkileri

En iyi kimyasal peeling olarak,  cilt lekeleri mevzusunda en fazlaca kullanılan ürünün TCA olmasından dolayı TCA kimyasal peeling asidi gösterilebilmektedir. İçeriğinde bulunan %15 oranındaki asit yardımıyla ciltteki kırmızımsı, siyah ve kahverengi lekeler giderilebilirken hem de doğuştan gelen lekeler, yüzdeki ve vücuttaki çiller ve öteki benzer cilt lekeleri ortadan kaldırılabilmektedir.

Bir uygulama merkezine gidildiğinde kimyasal peeling fiyat olarak en uygun 250 TL’den başlamaktadır. Bu fiyata aldığınız ürünle beraber 4 seans ve 6 seans içinde uygulama yaptırabilmeniz mümkündür. Bunun sonucunda kimyasal peeling tutarları seansların toplamıyla beraber 1500 TL – 200 TL içinde değişen bir fiyata mal olmaktadır. TCA kimyasal peeling kullananların bugüne dek kaydedilmiş (uzman kişiler tarafınca yaptırılanlar dahilinde) herhangi bir büyük olumsuzluğu görülmemiştir.

20 okundu 3

Hakkında ilknur

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*