Son Haberler
Anasayfa / Saç Modelleri Saç Bakımı / Kadınlarda Saç Dökülmesi

Kadınlarda Saç Dökülmesi

Aslında saç dökülmesi denildiğinde genelde erkekler akla gelir. Fakat günümüz hayat standartları kadınlarda saç dökülmesi konusunun ne kadar normal ve karşılaşılabilir olduğunu bizlere gösteriyor. Özellikle de 30 yaş üstü kadınlarda saç dökülmesi önlem alınmazsa kötü sonuçlar doğurmaya oldukça elverişli görünüyor. Bu durumdan kaçınan, aynı sorunlarla boğuşarak çözüm arayan kadınlar ise her geçen gün daha da çoğalıyor.

Klasik olarak kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri belli başlı kriterlere dayanıyor. Çoğunlukla hormon dengeleriyle alakalı gibi gözükse de mevsim geçişlerinden tutunda spor ve beslenme alışkanlıklarınıza kadar çok fazla detay buna sebep olabilir. Bu yüzden daha dikkatli olup yaşamınızı dengede tutmak için bazı detayları önemsemek zorundasınız.

Kadınlarda Saç Dökülmesi Ne Sıklıkla Görülür?

Aslında genetik bir saç dökülmesinden bahsetmediğimiz sürece çoğunlukla görülme sıklığı nadir olarak tanımlanabilir. Genellikle de görülme durumu 30 yaşın üzerindeki kadınlarda sıklaşır. Aynı şekilde menopoz bunu tetikleyen önemli bir unsurdur. Menopoz dönemine giren kadınlarda saç dökülmesi çok daha sık yaşanırken bu doğrultuda yapılan önleyici çalışmalar süreci geriletip durdurmayı sağlayabilir.

Hangi sebepten ötürü dökülmeye maruz kaldığınızı bilmeden bir uygulama yapmak ise son derece sakıncalıdır. Bu yüzden gereğinden fazla saç dökülmesine şahit olduğunuzda hemen bir uzman doktora başvurmanızda fayda var. Kendisinden alacağınız bilgiler neticesinde sorunu öğrenerek buna uygun çözümleri uygulamaya başlamalısınız.

Kadınlarda Saç Dökülmesine Neden Olan Faktörler

Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri belirli başlı ana faktörler altında toplanıyor.
Hormonal Dengesizlikler
Özellikle 30 yaşın üzerindeki kadınlarda görünen dengesiz hormonal düzen saç dökülmesine sebep olan faktörler arasındadır.
Beslenme Yetersizliği
Saçlarımızın sağlığı için D vitamini son derece önemlidir. Düzenli ve dengeli beslenerek D vitamini ihtiyacımızı karşılamazsak problemi yaşama

kadınlarda saç dökülmesi

ihtimalimiz oldukça yüksek.
Kalıtım ve Yaşlanma
Genetik olarak saç dökülmesiyle karşılaşmış olabileceğiniz gibi yaşlılıkta incelen ve güçsüzleşen saçların dökülmesi sıklıkla görülür. Bu normal bir insanın yaşayacağı evreler arasındadır.
Yoğun Stres
Günün yorgunluğu, hayatınızdaki iniş çıkışlar ve bunlara psikolojik olarak kafayı takmış durumda olmanız saç dökülmesini tetikleyen etkenlerdendir.

Tabi bunları da kendi içlerinde ayrı bölümlere ayırmak mümkün oluyor. Genellikle kadınların saç dökülmesine çözüm bulmadan evvel sorunun kaynağını öğrenmeleri gerektiğini söylemeliyiz.
Hamilelik ve Doğum Kontrol Hapları
Doğum kontrol hapları hormonların dengesini bozduğu için saç dökülmesine kullanım süresince tetikleyici unsur olabilir. Bazen ise kullanım bırakıldığında bu durum görülür. Hamilelik sonrasında da görülen saç dökülmeleri bazen 2 yıla kadar sürebilir.
Menopoz
Menopoz dönemine giren kadınların hormon değişiklikleri saç dökülmesini doğrudan tetikleyebilir. Özellikle de 30 yaşını geçtiğinden ötürü yaşanan hormonal dengesizliklerin menopoz ile birleşmesi bu sonuçları doğurur.
Sıkı Saç Şekilleri
Saçlarınızı sürekli olarak sıkı bağlarsanız, hatta yatarken de bu alışkanlığınızı sürdürürseniz saç dökülme riskiyle karşılaşmanız gayet olağandır.

21 okundu 3

Hakkında ilknur

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*