Son Haberler
Anasayfa / Cilt Maskeleri / Güzel Bir Cilt İçin Vazelin Kullanın

Güzel Bir Cilt İçin Vazelin Kullanın

Vazelinin Cilde Yararları

Vazelin merhem yapımında kullanılan kimyasallardan birisidir ve tedavi edici olarak da kullanılır. Kozmetik ürünlerinde ve kişisel bakım malzemelerinin üretiminde vazelin kullanılır. Cilt bakımı içinde yaygın olarak kullanılır. Genel olarak renksiz olan vazelin kimi zaman solu sarı tatsız ve kokusuz saf bir maddedir. Vazelinin anti bakteriyel özelliği de bulunuyor ve yaralarda, cilt yanıklarında, cilt kesiklerinde tedavi amacıyla kullanılıyor. Vazelin bununla beraber ultraviyole ışınlarına karşı da korumuş olan özelliği ile bilinir. Vazelinin cilt için faydalarına baktığımızda oldukça iyi bir cilt yumuşatıcı bulunduğunu söyleyebiliriz. Kuru cildi olanların cildini rahatlattığı için bu kişilere bilhassa vazelin kullanımı tavsiye edilir. Cilt ve saçlar için oldukça yararlı olan vazelin nemlendirici ve yumuşatıcı olarak kullanılır. Vazelinin Cilde Yararları olarak saç uzamasını hızlandırdığını ve saçları beslediğini de söyleyebiliriz. El ve ayaklarda oluşan çatlaklara iyi gelir ve ek olarak nasırların giderilmesinde de etkilidir. Tırnaklara vazelin sürüldüğünde daha sağlam kırılmayan tırnaklar elde edilir. Kaş dökülmelerini önleyen vazelin kaşlara sürüldüğünde etkili olacaktır. Dudak çatlaklarına ve kuruluğuna iyi geldiği için dudaklara sürülebilir ve makyaj temizleyici olarak da kullanılabilir.

Vazelinin Cilt İçin Yararları Nedir?

Vazelinin Cilde Yararları ile vazelin bebeklerin pişiklerinde ve kızarıkların giderilmesinde etkilidir. Bebeklerin cildini rahatlatır ve yumuşatır. Tırnaklarınız devamlı kırılıyorsa tırnaklara esneklik kazandırması ve artık kırılmaması için vazelin kullanabilirsiniz. Cildinizin bebek benzer biçimde yumuşacık olmasını istiyorsanız vazelini yüzünüze uygulayabilirsiniz. Dirseklerinizde oluşan çatlaklar için kullanabilir bununla beraber ayak topuklarınızda da kullanabilirsiniz. Uzun ve güzel görünen kirpiklere haiz olmak istiyorsanız kirpiklerinize vazelin kullanarak rimel tesiri yaratabilirsiniz. Kirpikleri sağlamlaştıracak ve dökülmesini önleyecektir. Saçlara parlaklık kazandıran vazelini saçlarınızda da kullanabilirsiniz. Kuru saçları besleyen etkisiyle saçların daha kolay taranmasını elde edecektir. Saç uçlarına uygulandığında saç kırılmalarını da engelleyecek olan vazelin her derde ilaç olarak kullanılabilir. Kaşlarınıza vazelin sürdüğünüzde daha canlı ve şekilli kaşlara haiz olabilirsiniz. Dökülen kaşların yerine yenilerinin çıkmasını istiyorsanız vazelini kaşlarınıza sürmeyi dikkatsizlik etmeyin. Akşam davetlerine gidilirken kol ve bacaklara vazelin sürdüğünüzde cildinizin fazlaca daha parlak ve pürüzsüz görünmesini sağlayabilirsiniz.

Vazelini Fazla Kullanmanın Zararları

Cildinizi yumuşatmak için kullandığınız vazelin oldukca fazla kullanımı sonucunda çevresel kir ve tozların yapışmasına sebep olabilir. Her gün değil ara vererek kullanabilirsiniz. Her gün kullanım akne ve sivilcelere sebep olabilir. Fazla oranda kullandığında cildin erke yaşlanmasına da sebep olabilir. Güneşli havalarda dışarıya çıkarken vazelin sürülmemesi tavsiye edilir. Güneş sebebiyle cildinizin rengi kararabilir. Bebeklerin ciltlerinde pişiği engellemiş olan vazelin gene de fazla oranda kullanılmaması gerekir bebeklerin cildi duyarlı olduğundan alerjik etkisinde bırakır yapabilir. Her şeyde olduğu şeklinde fazla kullanıldığında vazelinin de yan tesirleri olabileceği unutulmamalıdır. Doğru ve zamanında vazelin uygulayabilir ve her gün yapmak yerine arada bir kullanımla faydalarını görebilirsiniz.

18 okundu 3

Hakkında ilknur

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*