Son Haberler
Anasayfa / Güzellik / Faydalı Ayak Bakım Kürleri

Faydalı Ayak Bakım Kürleri

Ayaklar İçin Çeşitli Kürler

Ayaklar vücudumuzun tüm yükünü taşıyan ve uyumadığımız sürece tüm ağırlığımızı üstüne yüklediğimiz organlardır. Bu yüzden hem bakımlı görünmeyi hem de sıhhatli olmayı fazlasıyla hak ediyorlar.

Ayaklarınız için pedikürün yanında evde uygulayabileceğiniz ayaklar için çeşitli kürler de daha sıhhatli ve güzel görünümlü ayaklara kavuşmanızı elde edecektir.

Sadece ayaklar için çeşitli kürler hakkında birkaç formül vermeden ilkin ayaklarımızın günlük temel bakımlarına değinmek istiyoruz.

 • Ilk olarak banyo yapmadığımız günlerde de ayakları ılık su ve sabunla yıkamayı alışkanlık haline getirmeliyiz. Bir havlu yardımı ile kuruttuktan sonrasında vazelin yada pudra yardımı ile masaj yapabiliriz.
 • Her banyoda ayakların altını topuk törpüsü yada ponza taşı ile temizlemek devamlı temiz topuklar yanında günlük ayak bakımınızın devamı için kolaylık elde edecektir.
 • Gün içinde güneşe çıkacaksanız ve bilhassa üstü açık ayakkabı ya da terlik giyecekseniz, ayaklarınızın üzerine bir miktar güneş koruyucu sürmeniz yararlı olacaktır.
 • Ayakkabı alacağınız süre mümkün olduğunca öğleden sonrasında hatta akşamüstü saatlerinde bunu halletmeye çalışın. Şu sebeple ayaklar günün geç saatlerinde şiştiği için ayakların şiş olduğu vakit alınan ayakkabı hemen sonra ayaklarınızı sıkarak mesele çıkarmaz.
 • Uyumadan ilkin ayaklarınıza yoğun bir bakım kremi sürün. Mevsime bakılırsa, krem sürdüğünüz ayaklarınıza bir çorap giymeniz halinde kremin tesiri daha çok olacaktır.
 • Gün sonunda bitkin ve şiş ayaklarınıza tazyikli soğuk su da iyi gelecektir.
 • Gün içinde şişen ayaklarınızda ayakkabıların yapacağı yaralanmaları önlemek için çantanızda kesinlikle yara bandı bulundurun.
 • Tüm bu tarz şeyleri yaptığınız halde bir türlü gideremediğiniz topuk çatlaklarınız ve batan tırnaklarınız var ise tertipli olarak pedikür yaptırmanız da gereklidir.

Bakımlı Ve Sıhhatli Ayaklar İçin Birkaç Formül

Ayaklar için çeşitli kürler, evde bulunan malzemelerle yapabileceğiniz ve evinizin konforunda uygulayabileceğiniz ergonomik ve ekonomik çözümlerdir. Bunlardan birkaçını aşağıda bulabilirsiniz;

1-Devamlı şişen ayaklar için; Suda kaynatılan bir avuç papatya ve limon kabuğunu eleyerek soğumasını bekleyin. Ayaklarınızı bu suyun içinde ortalama otuz dakika beklemeye alın. Şişlerin indiğini ve ayak derinizin yumuşacık bulunduğunu görmüş olacaksınız.

2-Kuru,çatlamış,sarı görünümlü tırnaklar için; Bir çay kaşığı saf gliserini bir çay kaşığı limon suyu ile karışmasını sağlayarak her gün tırnaklarınıza sürmek, bir süre sonrasında pırıl pırıl ve canlı görünümlü tırnaklara kavuşmanızı elde edecektir.

3-Okaliptüs Kürü: Kuru, çatlamış ve çirkin görünümlü ayak derinizden kurtulmak için aşağıdaki malzemeleri karışmasını sağlayarak, koyu renkli cam bir şişede ve ışık almayan bir yerde birkaç gün beklettikten sonrasında her gece uyumadan ilkin ayaklarınıza uygulayabilirsiniz.

 • 1 yiyecek kaşığı badem yağı
 • 1 çay kaşığı zeytinyağı
 • 1 çay kaşığı buğday tohumu yağı
 • 12 damla okaliptüs yağı

4-Soğuk parafin: Ayaklarınıza duşta ayak peelingi uygulayın. Duştan çıktıktan sonrasında soğuk parafini ayaklarınıza sürerek strech filme sarıp otuz dakika beklemeye alın. Ondan sonra günlük  bakım kreminizi sürerek ayak bakımınızı tamamlayabilirsiniz.

5-Jojoba içerikli kremler: Bilhassa kuru ve çatlamış topuklar için kurtarıcı özelliği olan jojoba yağı, banyoda törpülenmiş topuklarınıza uygulandığında olağanüstü sonuçlar yaratmaktadır.

Kaydet

19 okundu 3

Hakkında ilknur

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*