Son Haberler
Anasayfa / Cilt Maskeleri / Cilttekki Lekeleri Temizleyici Maske

Cilttekki Lekeleri Temizleyici Maske

Cilt Lekelerine Maske

Cilt duyarlı ve narin bir yapıya haizdir. Gün içinde cildiniz pek oldukca dış etmenlere maruz kalır. Sigara da bunlardan biridir. Sigara cildinizde lekelerin oluşmasına sebep olur. Sigara kullanan bayanlar ve adamların yüzleri içmeyenlere oranla daha acele çöker. Hatta bir çok hanım bilir sigara ile doğum denetim haplarının beraber kullanılmaması gerekir. Yüzünüzde kahverengi kir ve ben şeklinde kir oluşumlarına sebep olur. İnsanlarla karşı karşıya bir işiniz olsun olmasın cilt bakımı oldukca önemlidir. Cildinizi günlük yıkamalı ve bazı günler maske yapmalısınız. Bu benzer biçimde önlemler alarak kir oluşumu, sivilce çıkması vs. şeklinde durumları önlemiş olmuş olursunuz. Cildinizde lekeler kimi zaman de güneşte oldukça kalmanızdan dolayı oluşur. Güneşlenirken vücudunuzun her yerine güne kremi sürmelisiniz.

Yüzünüze kullanacağınız güneş kremi ise ayrı olmalıdır. Cildiniz duyarlı bir yapıya haiz olduğundan cilt yapınız ne ise ona uygun güneş kremi alıp yüzünüze uygulamalısınız ve muhakkak yüzünüz direk güneşe isabet etmemeli. Aksi takdirde ciltte soyulmalar, çillenmeler, lekeler vs. görülür. Yaz aylarının gelmesiyle bilhassa cildinize daha kırılgan davranmanız gerekir. Eğer geren önlemleri almaz, kendinizi korumazsanız cilt kanseri vs. kadar ciddi problemlerle karşılaşabilirsiniz. Tüm bunların olmaması için ilkin cildinizin iyi mi bir yapısı var onu öğrenin ve sonrasında size zarar verecek şeylerden kaçının ve haftalık maskenizi yapın. Cildinizin nefes alması, hücrelerin yenilenmesi şarttır. Böylece kir oluşumuna müsaade etmeyecekseniz. Ek olarak tüm bunların yanında yiyip içtikleriniz de oldukça önemlidir. Sebze ve meyvelerin bazıların da o şekilde vitaminler vardır ki cildinizin beslenmesine, sıhhatli bir yapıya kavuşmasına destek sağlar. Cilt lekelerine iyi gelen maskelerden biri bal ve limon maskesidir. Bal B vitamini açısından oldukça zengindir ve cildi besler. Limonun asitli yapısı da lekelerin yok edilmesini sağlıyor. İkisi bir araya erişince ortaya olağanüstü bir karışım çıkıyor.

Malzemeler :

  • 2 çay kaşığı bal (organik)
  • 1 çay kaşığı limon suyu (organik)

Hazırlanışı:

Bir kâsenin içine 2 çay kaşığı bal ve 1 çay kaşığı limon suyunu koyup kaşık yardımıyla iyice birbirine yedirin. Ondan sonra kazandığınız bu karışımı bilhassa de lekelerin olduğu bölüme elinizle daireler çizerek nazikçe uygulayın. Karışımı yüzünüzde 20 dakika kadar beklemeye alın. Sonrasında yüzünüzü bolca ılık su ile iyice durulayın. Eğer kuru bir cilt yapısına sahipseniz cildinizi işlem sonrasında nemlendirebilirsiniz.

Doğal olarak ki tüm bu işlemeleri yapmadan ilkin cildinizin temiz olmasına itina göstermelisiniz. Ek olarak limonu birazcık fazla kaçırırsanız balı da o randa artırın bundan dolayı limonun asitli özelliğinden dolayı cildinizi kurutup tahriş olmasına niçin olacaktır. O yüzden karışım ölçüsünden dışarı çıkmayın. Fazla yapmak isterseniz de aynı oranda her ikisini de artırın. Ek olarak bu maske sivilceli ciltlere de iyi gelmektedir. Balın antibakteriyel özelliği olduğundan cildi temizler ve sivilce oluşumunu önler.

24 okundu 3

Hakkında ilknur

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*