Son Haberler
Anasayfa / Diyet / B17 Vitamini Neye İyi Gelir ve Hangi Besinlerde Bulunur

B17 Vitamini Neye İyi Gelir ve Hangi Besinlerde Bulunur

b17-vitamini-nelerde-bulunur

B17 vitamini yararları nedir?

B17 vitamini, ilk olarak iki değişik bilim adamının araştırmaları sonucunda 1830 senesinde ortaya çıkartılmıştır. Bu ortaya çıkartılma aşamasında acı bademden faydalanılmış ve onun içeriğinden elde edilmiştir. İlaç piyasasındaki “amigladin” ve laetril vitamin b17 olarak anılmaktadırlar.

Keşfedildiği tarihten itibaren günümüze kadar geçen 200 yıla yaklaşan süreçte, bu vitaminin üstünde ek olarak durulup üstünde çokça kontrol yapılmıştır. Bunun sebebi b17 vitamininin kansere yarar sağlamış olduğu yönünde ortaya atılmış iddialardır. Bilim adamları da bu iddiaların gerçeklik payını öğrenmek adına bir fazlaca bilimsel araştırmalarda bulunmuş ve bu vitaminin kanserli hücreleri öldürdüğünü, bununla birlikte vücutta yeni yeni kanser hücrelerinin oluşmasını engelleyebilme hususi durumunun bulunduğunu söylemişlerdir.

B17 vitamininin kansere karşı olan bu tesirinin, tamamen vücuda alındığında metabolizmada hidrojen siyanür salgılamasıyla bağlantılı olduğu söylenmektedir. Sadece bu aşamada atlanılan husus, B17 vitamininin tek başına bir tesir sağlayamıyor oluşudur. Şundan dolayı bünyede kanser önleyici bir tesir yaratırken, kendisine salgıladığı enzimlerin dokulara iletilmesi adına kanserojen beslenme stili ve yapılacak hususi egzersizler destek olmaktadır.

b17-iceren-besinler

Kanser hastalarının üstünde meydana getirilen testlerde B17 vitamininin kansere rağmen etkin rol oynadığı zamanlarda hem de B15 vitamini, A vitamini, E vitamini ve C vitamini ile ortaklaşa iş yapmış olduğu tespit edilmiştir. Bu durumdan çıkarılan netice da B17 vitamininin kansere karşı koruma faktörünü bu tip vitaminlerden ve öteki koşullardan yardım alarak sağlayabildiği söylenmektedir.

Sadece tüm bu araştırmalara karşın, bilim dünyasında konuşulan başka bir durum da B17 vitamininin kanserli hücreleri ortadan kaldırabildiği yetisinin ispatlanamamış olmasından dolayı bu vitaminin kanser önleyici tesirinin geçerli sayılmayışıdır. ABD Besin İlaç Daire’nin ilaçlarla ilgili sunmuş olduğu bilgiler dahilinde B17 vitamini içerikleri, kanser önleyici içerik olarak kabul görmemiştir.

Tüm bu bilgiler ışığında, bilim dünyasının mevzuyla ilgili iki değişik görüşü olsa da netice olarak b17 vitaminin bu tip bir tesiri ortaya atılmış bulunduğundan halk arasındaki adı “anti-kanser vitamini” olarak kalmıştır.

 

b17-vitamininin-zararlari

Vitamin B17 hangi besinlerde bulunur?

B17 vitamini nelerde var diye gıda öğelerine şu şekilde bir göz atıldığında, B17 vitamini nerelerde bulunur sorusunun cevabı en sık olarak kayısı çekirdeği şeklinde verilmektedir. Bunun haricinde bu tip pek fazlaca meyvenin çekirdeğinde de bulunabilen B17 vitaminleri; yiyecek olarak buğday şırası, tahıllı ürünler, çeşitli yemişlerde de sık sık rastlanılan vitamin çeşitleridir. Piyasada bulunan ürünlerden B17 vitamini nelerden alınır sorusunun cevabına yönelik en bilindik cevaplar ise şöyledir;

 

Şeftali çekirdeği, armut çekirdeği, elma çekirdeği, kayısı çekirdeği, acı kayısı çekirdeği, kabak çekirdeği, keten tohumu, ayva, vişne, üzüm, dut, şeftali, kiraz, karpuz, yabani ahududu, yabani böğürtlen, kızılcık, bezelye, mercimek, börülce, kara fasulye, karnabahar, lahana nohut, acı badem, kaju, işlenmemiş fındık,  tere tohumu, ıspanak tohumu ve tam buğday ekmeği.

b17-iceren-kuruyemisler

B17 vitamini zararları

B17 vitamininin öz hali beslenme düzeni içinde bünyeye sokulunca, muhteviyatında bulunan maddelerin siyanür salgılaması yüzünden bünyede ağır zehirlenmelere yol açmış olduğu bilinmektedir. Vücutta bu tip bir zehirlenme yaşandığında ilk emareler halsizlik durumu, nefes darlığı durumu, baş ağrısı, zihin karışıklıkları, uykulanma hali, ciltte kızarıklık ve baş dönmesi durumu benzer biçimde semptomlardır.

 

Dikkatli kullanılması ihtiyaç duyulan B17 vitamini içeren besinlerin oldukça şuursuzca oldukca fazla oranda bünyeye sokulmasıyla beraber de daha ciddi semptomlar olan kriz nöbetleri, nefessiz kalma durumları ve daha da fena komalık durumlar meydana gelebilmektedir. Bu anlatılan nedenlerden dolayı bu tip zehirlenmelerin önüne geçilebilmesi adına mümkün mertebe bu vitamini içeren ürünlerin dikkatli kullanılmasının altını çizmektedirler. Hatta mümkünse herhangi bir tabip tavsiyesinin bulunmadığı durumlarda B17 vitamini kullanımına başvurmamaları en sıhhatli yol olarak gösterilmektedir.

15 okundu 3

Hakkında ilknur

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*