Son Haberler
Anasayfa / Güzellik / Ayak Bakımı Nasıl Yapılmalı İpuçları

Ayak Bakımı Nasıl Yapılmalı İpuçları

Bedenimizin tüm yükünü sırtlayan organımız olan ayaklarımız her gün kendince bir sınav içindedir. Yaz ayları hava alabilen ayaklarımız neredeyse 8 ay hapis yaşamı yaşar.Çoraplarımız bir yana üzerine giydiğimiz spor ayakkabıları,babetler,çizmeler,botlar müebbet hapis hissi yaşatır dışarıda kaldığımız tüm süre süresince.Bu kadar ağırlığı taşıyan,bu kadar yükü sırtlanan ayaklarımıza ciddi bir bakım göstermeli,ayak temizliği ve sağlığına ek olarak bir ehemmiyet göstermeliyiz.Sıhhatli bir insan olmak istiyorsak işe ilkin ayaklardan başlamalıyız.Peki bu ayak bakımını iyi mi gerçekleştirmeliyiz?Hadi bunun yanıtını beraber okuyalım.

Ayak Bakımında Püf Noktalar:

ayak bakımı

ayak bakımı

-Ayakkabı seçimi

Aldığımız ayakkabının ayağımıza ufak ya da büyük olamaması gerekir. Bu ayak sağlığı ve ayakta oluşacak herhangi bir rahatsızlığı önlemede en büyük etken kabul edilebilir.

-Tüm kız ve kısmen adamların ortak zevk ile giydirilmiş olduğu sokaklarda 10 kişiden 8’nde bulunan plastik yağmur çizmelerini çöpe atarak ayak sağlığınızı yok saymamaya başlayabilirsiniz. Plastik yağmur çizmeleri ayağınızın tüm yapısını bozar.

-Ayak topuklarındaki çatlaklarla iyi mi baş edeceğiz peki?

Dışarıya fena bir görüntü lanse etmesini bir yana bırakın bazen bir oldukca acıyla baş başa bırakır. Bunun için size tavsiyemiz ılık bir duş sonrası ayağınızı yoğun nemlendirici kremlerle yumuşatmak.

-Eğer bir ponzanız yoksa derhal bugün elde etmek için beklemenizi önermiyoruz.Her banyo esnasında ve banyo arkasından ponza yardımıyla ayaklarınızdaki ölü deriyi temizlemekte ayak bakımı için bir başlangıç sayılacaktır.

-Pedikür

Pedikür mevzusunda işi bir bilene bırakmak en doğrusu olacaktır.Evde kendi başınıza halledebilecek bir durum şeklinde görünse de ölü deriyle canlı deriyi aynı kefeye koyacağınız anlamış olur olabilir.Eğer dışarıda yaptıracaksınız kendi kişisel ekipmanlarınızı kullanmanızı öneriyoruz.Ayak bakımını yaptırırken ayak sağlığınızından olmanızı istemeyiz.Kuaförlerde ya da güzellik salonlarında ekipmanlar ne kadar steril edilip,steril ortamlarda bekletilse de  kendi ekipmanlarınız olması ihtimaller içinde bir riski ortadan kaldırır.

-Yazın nefes alan ayaklarımız kış süresince hapis yaşamı yaşarken ayaklarda çeşitli sebeplerden dolayı nasır,mantar ya da siil oluşumunu bununla beraber getiriyor.Peki bu durumda ayak bakımını iyi mi gerçekleştirebiliriz?

Pedikür bu bağlamda hakikaten yaşam kurtarıcı.En yakın güzellik salonunda bir pedikürle ayaktan alınmalarını sağlayabiliriz.Bunun kalıcı bir çözüm olmadığını söylemek gerekir.Şu sebeple bu nasırın,mantar ya da siilin yaşına,ebatlarına ve cilde tutunma oranına göre farklılık gösterir.Eğer ağrılı ve acılı duygular yaşatmaya başladılarsa doktora başvurmanızı tavsiye ederiz.Kalıcı bir halde alınmaları sağlanabiliyor.

-Tırnak batıkları

Ayaklarımızdaki tırnak batıkları da bir çok insanoğlunun ortak problemi haline gelmiştir.Batığa bir oldukça şey niçin olurken bunların en başlangıcında temiz çoraplar giymek farz benzer biçimde bir şeydir.Ayak bakım ve sağlığına dikkat etmenin yanında ayak tırnaklarını tertipli bir halde kesmek gerekir.Daha çocukluğumuzda ders kitaplarından  öğretmeye çalışmış oldukları şeklinde iyi mi el tırnaklarının oval bir halde kesilmesi gerekiyorsa ayak tırnaklarımızın da düz bir halde kesilmesi gerekir.Gereğinden uzun olan tırnaklar ayakkabı içinde batık oluşumuna niçin olacaktır.Eğer bir kadınsanız ve bu yaz ayında açık ayakkabılar tercih ediyorsanız güzel renkte ojelerle ayağınızı daha bakımlı izah edebilirsiniz.

Kaydet

Kaydet

Kaydet

3.950 okundu 3

Hakkında ilknur

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*